Gabe Newell

Valve, (2008)

“Jeśli chodzi o DRM, większość rozwiązań to głupota. Celem producentów powinno być tworzenie wartości poprzez jakość proponowanej usługi (...), nie poprzez zmniejszanie wartości produktu.”
Jonathan Blow

Number None, twórca Braid i The Witness (2016)

“Nie lubię DRM, ponieważ uważam, że ludzie powinni mieć wolność w posiadaniu rzeczy”
Artur Maksara i Tadeusz Zieliński

Flying Wild Hog, twórcy Shadow Warrior 2

“Nie wierzymy w DRM, nie lubimy DRM. Nie wierzymy, że DRM działa, ani że jest dobry dla samych graczy.”
Tim Schafer

Double Fine

“To niesamowite! Naprawdę można stworzyć grę bez DRM i zarobić więcej niż w przypadku, gdyby wydało się miliony dolarów na tę formę ochrony własności intelektualnej.”
Felipe Falanghe

Squad, twórca Kerbal Space Program

“Uważam, że DRM to fikcja. Taka forma walki z piractwem ma tę samą skuteczność, co walka z trzęsieniami ziemi. Ostatecznie, każda forma DRM głównie sprawia, że twoi płacący klienci są oburzeni”
Marcin Iwiński

CD PROJEKT RED

“Nie możemy zmusić ludzi do kupowania czegokolwiek. Możemy wyłącznie przekonywać ich, że warto. Wierzymy w marchewkę, nie w kij.”

Czym jest DRM?

Digital Rights Management, DRM, to ogólne określenie technologii, która kontroluje to, w jaki sposób i kiedy możesz korzystać z treści cyfrowych - gier, muzyki, filmów, książek.

Gry z DRM poza systemami, które umożliwiają rozgrywkę mają również dodatkową warstwę kodu. DRM wysyła Twoje informacje do serwera zewnętrznego, może również sprawdzać, czy nie zostały naruszone żadne pliki lub odmówić dostępu do gry, jeśli nie jest się zalogowanym w odpowiednim miejscu.

Słowem mówiąc - DRM kontroluje Twoje działania.

Dlaczego warto rozmawiać o DRM?

Ponieważ w wielu grach jest obecnie wbudowany wyłącznik, z którego istnienia sobie nie zdajesz sprawy. Teraz możesz tego nie odczuwać dotkliwie, ale klucze do tego wyłącznika mają firmy, które pozwalają Ci jedynie korzystać z gier, dopóki przystajesz na wielokrotne udowadnianie, że masz prawo do danego tytułu. Dopóki masz połączenie z Internetem, dopóki DRM działa bez zarzutu, dopóki te firmy działają na rynku.

Dlaczego musisz wciąż udowadniać, że masz prawo do gry? Dlaczego masz ufać komuś, kto nie ufa Tobie?

Ważne informacje na temat DRM

BEZ DRM Z DRM
Kopia zapasowa, kopiowanie, używanie w dowolnym miejscu

Tylko Ty decydujesz o tym, jak przechowujesz i w jaki sposób korzystasz ze swoich treści cyfrowych. Kupiłeś je, więc je posiadasz.

Dostęp offline

Nie polegaj tylko na swoim połączeniu internetowym. Nie tylko z zasady, ale przede wszystkim ze względu na stabilność i wygodę.

Prawa konsumenta

Nie pozbywaj się swoich praw na rzecz firm, które Ci nie ufają. Niektóre relacje opierają się na zaufaniu, inne na kontroli i podejrzeniach.

Ochrona treści cyfrowych

Jeśli wybierzesz właściwe źródła treści cyfrowych, wiesz, że będziesz mieć do nich dostęp, nieważne kiedy zostały stworzone i na jaki sprzęt.

Utrata dostępu do treści bez uprzedzenia

Weryfikacja praw własności online może - i często działa niepoprawnie. Zaplanowane przerwy, problemy techniczne, czy zamknięcia firm, to smutna codzienność.

Wesprzyj naszą inicjatywę i bądź na bieżąco dzięki tym organizacjom:

Naprawdę masz wybór! Jest wiele miejsc, w których znajdziesz treści cyfrowe bez DRM:

FCK DRM to inicjatywa GOG.COM, która powstała, by promować media i sztukę wolne od DRM. Jeśli proponujesz treści w 100% bez DRM, i chcesz pojawić się na tej stronie, napisz maila na adres: iwantto@fckdrm.com.